Program Profilaktyki i Higieny Sanitarnej
dla zwierząt gospodarskich oraz towarzyszących
(sucha dezynfekcja, odkażanie, osuszanie, sanityzacja)
 Pobierz ulotkę Programu Profilaktyki i Higieny Sanitarnej


powrót do strony głównej

Dezynfekcja na sucho

Wśród czterech najważniejszych przyczyn powstawania stanów zapalnych wymienia oraz schorzeń racic, na pierwszym miejscu wymienia się środowisko. Czystość podłoża, po jakim chodzą i na jakim odpoczywają krowy ma w tej kwestii ogromne znaczenie.

Dezynfekcja na sucho

Wśród czterech najważniejszych przyczyn powstawania stanów zapalnych wymienia oraz schorzeń racic, na pierwszym miejscu wymienia się środowisko. Czystość podłoża, po jakim chodzą i na jakim odpoczywają krowy ma w tej kwestii ogromne znaczenie.

Największe ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń występuje w oborach wolnostanowiskowych. Jeśli bowiem poszczególne legowiska zajmowane są przez różne krowy, to w przypadku każdej z nich, może dochodzić do kontaktu końcówek strzyków wymienia z podłożem, a tym samym wnikania do kanałów strzykowych chorobotwórczych patogenów. Drobnoustroje mogą znaleźć się w ściółce na przykład w wyniku wypływu mleka z chorych na zapalenie wymienia strzyków. Patogeny mogą być także przenoszone między kończynami, a konkretnie racicami bydła, co pociąga za sobą szereg zagrożeń dla stanu zdrowotnego.



Obok wydalin chorych zwierząt, źródłem zakażenia powietrza w oborach są również pasze i rozkładająca się ściółka. W 1 m3 powietrza może znajdować się od kilku do kilkudziesięciu milionów drobnoustrojów, w tym również grzybów. Bardzo pomocne w ograniczeniu ilości chorobotwórczych patogenów i niezwykle skuteczne zarazem są preparaty stosowane na powierzchniach przeznaczonych do odpoczynku i komunikacji zwierząt, których działanie polega na utrzymywaniu wysokiego pH w podłożu, co przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych patogenów. 

Na krajowym rynku istnieje pełna gama specjalistycznych (chemicznych, mineralnych i biologicznych) preparatów do dezynfekcji, które z punktu widzenia higieny, pełnią wiele ważnych funkcji, a najważniejsza z nich to zdolność do ograniczania rozwoju i neutralizowania pasożytów, insektów, bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych mikroorganizmów na podłożach. Wśród nich znajdują się również preparaty do tzw. suchej dezynfekcji, które wspomagają dezynfekcję chemiczną i co bardzo ważne, są bezpieczne i mogą być stosowane w obecności zwierząt.


Jednym z celów stosowania suchej dezynfekcji jest również niedopuszczenie do przekształcenia mocznika produkowanego przez zwierzęta w amoniak, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego mikroklimatu w budynkach inwentarskich

Preparaty do dezynfekcji ściółki i wszelkich podłoży w oborach działają bakterio-, wiruso- oraz grzybobójczo, zdecydowanie polepszając dobrostan zwierząt i zmniejszając ich zachorowalność. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym redukują wydzielanie szkodliwych gazów (amoniak, siarkowodór, metan), przez co oczyszczają powietrze w oborze oraz podnoszą wartość nawozową gnojowicy i obornika. Te nowoczesne preparaty w doskonały sposób aprobują wilgoć, dzięki czemu osuszają legowiska i ograniczają występowanie chorób skórnych kończyn i biegunek u bydła. Większość preparatów do suchej dezynfekcji zawiera w swoim składzie związki wysoko zasadowe, które powodują podwyższenie wartości pH nawet do około 12, a to oznacza, że przy takiej wartości większość chorobotwórczych bakterii nie przetrwa. 



Sucha dezynfekcja poprawia zdrowotność wymienia oraz jakość mleka, zmniejszając ilość komórek somatycznych. Poprawia także twardość rogu i zmniejsza występowanie chorób racic m.in. zanokcicę, a także obniża zachorowalność cieląt na choroby płucno-jelitowe. Na przykład, preparat Dekamix, dzięki silnym właściwościom higroskopijnym osusza posadzki, ściółkę oraz powietrze w budynkach inwentarskich. Podnosi efektywność wykorzystania ściółki (mniej zużytej ściółki i lepsza jej jakość), na matach legowiskowych pozwala zrezygnować z tradycyjnej podściółki. Skutecznie zwalcza bakterie wywołujące mastitis, poprawia zdrowotność wymion oraz strzyków, bezpośrednio wpływając na ilość komórek somatycznych. 

Dekamix, który jest mieszanką różnych naturalnych składników (magnezu, wapnia i innych składników mineralnych) doskonale nadaje się do zrobienia klasycznego materaca słomiano-wapiennego jako ściółki w boksach głębokich, jako warstwy higienicznej do boksów podłogowych czy mat legowiskowych. 

Pamiętajmy zatem, że dzięki stosowaniu preparatów do suchej dezynfekcji, możliwe jest nie tylko niszczenie patogennych drobnoustrojów, ale również osuszanie powierzchni i poprawa mikroklimatu w naszych oborach. To z kolei sprzyja m.in. zmniejszeniu ilości chorób w stadzie i ograniczeniu stosowania antybiotyków. Preparaty do suchej dezynfekcji występują najczęściej w formie proszku, jednak nie kurzą się i nie drażnią skóry. Stosuje się je 1–2 razy w tygodniu poprzez równomierne posypywanie powierzchni dezynfekowanej (legowiska, korytarze spacerowe, ściółka), którą wcześniej należy oczyścić.

Źródło: Tygodnik Rolniczy